ORDU TANITIM GÜNLERİ” Sona Erdi.

ORDU TANITIM GÜNLERİ” Sona Erdi.

18 Mayıs 2015 384

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca planlanan; İstanbul’daki hemşerilerimizi bir araya getirmeyi hedefleyen Feshane Ordu Tanıtım günleri, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 26. Maddesi gereğince Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan karar ile etkinliğin tüm organizasyon iş ve işlemlerinin Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tek şirketi olan ORBEL A.Ş.’ye devredilmesi kararı alınmıştır.

Bu karar sonrası ORBEL A.Ş. tarafından organize edilen etkinliğe; Ordu’nun tüm ilçe Belediyeleri, Dokap, Doka, Altınordu Ticaret Odası, Ünye Ticaret Odası, Altınordu Ziraat Odası, Akkuş Ziraat Odası, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği gibi kurumlar yer alırken Ordu’nun seçkin firmaları da organizasyonda stantlarda yer aldı. Feshane Ordu Tanıtım Günleri açılış töreninde Sn. Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Sanayici ve İşadamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Enver Yılmaz “İstanbul’da yaşayan Ordulular ile 4 gün boyunca bir köprü ve gönül bağı kuracağız. Geniş bir katılım bekliyoruz. Yaklaşık 4 gün boyunca burada Ordu festivali, Ordu şenliği olacak. Yaklaşık 2- 2.5 milyon vatandaşımızın kalbi burada atacak. Ev sahibi biz olacağız, ev sahibi Başbakan Yardımcımız Numan Bey olacak, ev sahibi Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımız velhasıl ev sahibi her birimiz, gönüldaşımız İstanbul’daki Ordulu hemşerilerimiz olacak.” dedi.

Vali Balkanlıoğlu ise; Ordu’nun tanıtılmaya ve tanınmaya çok ihtiyacı olduğunu belirtirken ”Bazı Karadeniz illerimize, özellikle Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden 160-300 bin turist gelirken; iç turizmde Karadeniz’i nihai hedef olarak gezmeye gelen vatandaşlarımız maalesef memleketimiz Ordu’dan teğet geçiyor ve bu güzellikleri göremiyorlar. Biz de, hem içeride hem de dışarıda Ordu’yu tanıtmak istiyoruz. Bu etkinlik de buna vesile olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise konuşmasında; “Daha önceden dernek ve federasyonlarımız tarafından yapılan Ordu festivaline katılıyorduk. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi bunu yerinde bir kararla Belediye Başkanlığı olarak düzenlemeyi uygun görerek, bu kararı aldı. Bundan sonra daha derli toplu bir şekilde Feshane Ordu Günleri’ni uzun yıllar idrak ederiz. Bu hemşehri günlerinin çok önemi var. Sadece bir araya gelip Ordu’nun derelerini söylemek ya da Ordu’nun yemeklerini yemek, Ordu’ya ait halk oyunlarını seyretmek, izlemekten başka bir iş yapmıyoruz. Bu hemşehri günlerin en önemli özelliği; bizi yöresel olarak her bir şehrin köklerini hatırlatmak olmasıdır. Bu bakımdan önemlidir. Aslında burası kültürel bir fonksiyondur” şeklinde konuştu.

4 gün süren etkinliklerde Feshane ziyaretçi akınına uğradı. İstanbul’da yaşayan Ordu’lu hemşerilerimizin, Şeyla Halis, Mahir İpek, Ferdi Akarnur, Yosi Mizrahi ve Şoray Uzun ünlülerin yanı sıra birçok İstanbul’lu da Feshane Ordu Tanıtım Günleri’ni ziyaret etti.

Etkinliğin son gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı sahne aldı ve ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ kapanış konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı. Enver YILMAZ konuşmasında; "İstanbul Büyükşehir Belediyemizin mehter takımına öncelikle gönülden teşekkür ederim. Bugün, İstanbul'daki Feshane etkinliklerinin sonuna gelmiş olacağız. Arkadaşlarımızın bize verdiği sayılar şuan itibariyle 2,5 milyon ziyaretçi. Bizim hedefimiz 2 milyon idi. Geçtiğimiz dönemlerle kıyaslandığında artarak ziyaretçi akını oldu. Tahmin ediyorum ki akşama kadar ziyaretçilerle birlikte hedefimiz 2,5 - 3 milyon arasındaki ziyaretçiyi buraya çekebilmek.

Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak "Ordu Tanıtım Günleri" adı altında bu yıl ilk defa Feshane şenliklerine ev sahipliğini yaptık. Geçtiğimiz yıllarda derneklerimiz, federasyonlarımız yapıyordu. Buradan hem ORDEF'e, hem Ordulular Birliği Hizmet Vakfı'na, ORSİAD’a ve de Ordu Platformuna teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmanın ardından Fatih Yaman ve Gece Yolcuları konseri ile etkinlik sonra erdi.

ORBEL A.Ş. Genel Müdürü Murat UZAR yaptığı açıklamada; Ordu Tanıtım Günleri’nin ilk defa Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlendiğini ve meclis kararıyla etkinliğin organizasyonu’nun ORBEL A.Ş. ‘ye devredilmesinin gurur verici olduğunu belirtti. Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi,19 İlçe Belediye ve 58 adet firma ve kuruluşun bulunduğu “Ordu Tanıtım Günleri” etkinliğinde genel konsept olarak Ordu İlinin Turizm ve Kültürel değerlerinin ön plana çıkarılmaya çalışıldığını, yapılan istatistiki çalışmaya göre bu yıl gerçekleşen etkinliği yaklaşık 2,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçilerin etkinliğin kalitesinden çok memnun olduklarını bir düzen ve tertip ’in olduğu görüşlerini aldık dedi. ORBEL A.Ş. olarak devredilen bu görevi beklentinin üzerinde yerine getirdiklerini sözlerine ekleyerek desteklerinden dolayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ başta olmak üzere tüm katılımcı firmalara ve ziyaretçilere teşekkür etti.

ORDU TANITIM GÜNLERİ” Sona Erdi.

ORDU'DA HAVA DURUMU

Hızlı İletişim

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

loading